1. Proč se to děje
Některé počítačové zdroje mohou způsobit, že se váš počítač znenadání restartuje. To se stává v případě, že zdroj není schopen pokrýt odběr vnitřních komponent a dodat jim dostatek proudu, nebo se nedovede vyrovnat s velkým špičkovým odběrem. Ten je typický právě pro nejnovější generace grafických karet.
1.1: Přečtěte si prosím následující článek a zjistěte, jaký byste měli zvolit zdroj, abyste předešli problémům spojeným s nedostatečným nebo nestabilním napájením grafické karty a ostatních komponent. Zamezíte tak nevyžádanému restartování či zamrzání počítače při editování projektu či spuštění renderu:
- Znalostní základna: Jaký zdroj vyžaduje Lumion?
1.2: Jestliže si chcete ověřit, že problém způsobuje zdroj energie, který nedovede grafické kartě dodat dostatek elektřiny v době jejího maximálního odběru, můžete vyzkoušet následující postup s dopomocí níže uvedeného programu.
Pokud limitujete příkon grafické karty, poběží karta pomaleji, editace projektu bude méně plynulá a tvorba renderu potrvá déle. Na druhou stranu tímto způsobem můžete přijít na to, že je problém ve zdroji, který pouze nestačí dodávat dostatek elektřiny grafické kartě. Nabízí se pak dvě řešení – koupit nový kvalitnější a výkonnější zdroj, nebo se smířit se sníženým výkonem.
Pro limitování příkonu budete potřebovat stáhnout program MSI Afterburner uvedený na odkazu níže:
- Externí zdroj: MSI Afterburner
1.3: Spusťte program MSI Afterburner a klikněte na tlačítko “Nastavení” (Settings):
1.4: Pokud nejsou volby zaškrtnuty dle níže uvedeného obrázku, zaškrtněte je a klikněte na tlačítko “OK”:
1.5: Uložte si veškerou svou práci a restartujte počítač.
1.6: Po restartu a naběhnutí operačního systému Windows se vám objeví ikonka programu MSI Afterburner na panelu úloh.
Klikněte na ikonku programu pro jeho opětovné otevření:
1.7: Zkuste nastavit “Limit výkonu” (Power limit) na 50 % a kliknutím na tlačítko s fajfkou přijměte změny:
1.8: Restartuje počítač a zkuste spustit Lumion a otevřete jeden ze vzorových projektů.
1.9: Přidejte některý ze stylu, například “Reálná obloha” a nechte scénu vyrenderovat. Nejprve zkuste nechat vykreslit obrázek, pokud se počítač nerestartuje, zkuste renderovat klip. Jestliže vše funguje, máte vyhráno. Problém je v nedostatečném výkonu či kvalitě zdroje.
1.10: Jestliže vše funguje jak má, můžete zkusit najít “ideální nastavení limitu” jeho postupným zvyšováním a opětovným zkoušením renderu. Postupně se tak můžete z 50 % výkonu dostat třeba až na 90 %.
1.11: V zájmu rychlejší a kvalitnější práce bez záseků doporučujeme stávající zdroj nahradit za kvalitnější, s vyšším výkonem. Je přeci jen škoda ztrácet výkon drahé grafické karty jen kvůli úspoře na zdroji energie.